Ako iste viete, trh slúži na výmenu surovín. Ale nie je to len o tom vymeniť to, čoho mám veľa, za niečo, čoho mám málo. Nakoľko je možné predávať až za dvojnásobok, dá sa na trhu aj zarábať. Tieto zárobky sú dôležité na začiatku hry, neskôr sú už vzhľadom k vlastnej produkcii zanedbateľné.

Okrem zarábania na trhu tu budem rozoberať ešte ponuky – ako ich správne vytvárať. Poviem vám niečo o základných chybách, ktorých sa dopúšťa obrovské množstvo hráčov.

Trh ako 3. spôsob obživy

Hneď na úvod si pozrite tento screenshot. Predpokladajme, že hra je v takomto stave. Vidíte, že skoro všetci ponúkajú obilie, niektorí železo. A všetci hľadajú buď hlinu, alebo drevo. Ponuky v trhu sa odvíjajú od toho, čoho majú hráči veľa a čoho málo. Skutočnosť, že ostatní majú priveľa obilia, môžete využiť na jeho lacnú kúpu. Podobne je to aj so železom. Ponúknete 500 hliny za 1000 obilia a už v priebehu pár minút vám to niekto prijme. A keď viete, že obilie/železo môžete lacno získať z trhu, radšej budete rozširovať drevorubcov a hlinené bane. (Kľudne ich môžete mať o 1-2 úrovne vyššie.)

Trhová hodnota surovín sa časom mení. Preto priebežne sledujte, ako sa vyvíjajú ponuky v trhu.
Tie suroviny, ktoré prevládajú medzi hľadanými, môžete draho predávať, a tie, ktoré prevládajú medzi ponúknutými, môžete lacno kupovať.

Ako správne vytvárať ponuky

 

  • Berte ohľad na nosnosť obchodníkov – a nielen tých svojich! Ponuka 500 dreva za 505 hliny je zlá, pretože Rimania potrebujú na tých 505 až dvoch obchodníkov. Rozhodne lepšia ponuka by bola 495 dreva za 500 hliny.
  • Zvážte, či chcete zarábať, alebo vymieňať suroviny. Ak chcete zarábať, tak by ste na tej ponuke mali naozaj zarobiť. 495 za 500 nie je zárobok! Ten rozdiel 5 surovín spraví jedine to, že sa vaša ponuka nezobrazí medzi tými v pomere 1:1 a odradí zopár potenciálnych kupcov.
  • Rozumne využívajte časový limit – napr. ak chcete využiť dodané suroviny ešte pred tým, než pôjdete preč. Pozor, aby ste na začiatku hry „nestratili“ obchodníka na celý deň!
  • Pamätajte, že súperíte s ostatnými „predajcami“. Čím atraktívnejšia ponuka, tým skôr bude prijatá. Preto sa niekedy oplatí do ponuky prihodiť zopár desiatok surovín, aby ste predčili svojich konkurentov.
  • Na začiatku nedávajte „veľké“ ponuky – po týždni hry hráči obvykle ešte nepotrebujú vymeniť viac než 500 surovín naraz.

 

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.