Význam oáz nie je len v tom, že sa dajú dobyť. Čo sa týka dobýjania oáz, odkazujem na článok ohlavnej dedine. Tu sa budem venovať nezvyčajnejším využitiam oáz.

Zdroj surovín

Vykrádanie oáz má obzvlásť veľký význam na začiatku hry. Počas prvých dní, keď majú ešte všetci hráči začiatočnícku ochranu, sa dajú lúpiť – „farmiť“ jedine oázy. V oázach sú však zvieratá a ich vyzabíjanie niečo stojí. Mnohí hráči sa do toho púšťajú, aby sa na chvíľu umiestnili medzi TOP 10 útočníkmi. Z praktického hľadiska sa im to, samozrejme, neoplatí. Ostatným hráčom však týmto prečistením robia službu. Keď (vo svojom okolí) nájdete „prázdnu“ oázu, môžete zvážiť, či už nezačať vyrábať vojakov. Ak v danej oáze nie sú žiadne zvieratá, na úspešné lúpenie vám stačia dvaja vojaci. V prípade, že je tam pár zvierat, pomocou simulátora si ľahko vypočítate, koľko vojakov potrebujete poslať, aby sa vám to oplatilo (aby ste nemali príliš veľké straty).

Uvediem zopár faktov, čo sa týka množstva surovín v oázach. V oáze sa za hodinu vyprodukuje z určitej suroviny 10 + ďalších 30, pokiaľ je oáza daného typu (pri dobytí dáva bonus 25% z danej suroviny). Príklad: V hlineno-obilnej oáze sa za hodinu vyprodukuje 10 dreva, 40 hliny, 10 železa a 40 obilia. Kapacita oázy závisí od verzie travianu. V starších verziách má každá oáza kapacitu 400 (z každej suroviny). Vo verzii 4 kapacita oázy závisí od toho, či je „jednoitá“ (bonus 25%), alebo „dvojitá“ (25% + 25%). „Jednoité“ oázy majú kapacitu 1000, „dvojité“ až 2000 z každej suroviny. Táto skutočnosť robí vykrádanie oáz v novej verzii oveľa výnosnejším a podstatnejším! Ďalším dôvôdom, prečo je lúpenie oáz v novej verzii dôležitejším zdrojom obživy na začiatku hry, je hrdina. Máte ho hneď a zadarmo a môžete ho použiť na „bezstratové“ prečistenie oáz.

Ešte než sa rozhodnete vykrádať oázy na začiatku hry, spomeniem negatíva a riziká spojené s touto činnosťou. Je veľmi pravdepodobné, že danú oázu bude vykrádať viacero hráčov, čiže sa vám ujde menej surovín, než by ste mohli očakávať.
POZOR! Pri vykrádaní oáz si musíte byť vedomý rizika, že sa v nich môžu „znenazdajky“ objaviť zvieratá. Výhodou oázy je, že presne viete, aké jednotky v nej sú. Neviete však, aké jednotky v nej budú v momente, keď dorazí váš útok. Čím dlhšie idú vojaci do oázy, tým väčšia šanca, že do ich príchodu v nej pribudnú zvieratá.

V oázach však nemusíte okrádať len prírodu. Dobyté oázy otvárajú zadné dvierka pre vykrádanie hráčov. Hráč, ktorý už dobyl oázu, pravdepodobne disponuje aj nemalou armádou. Preto je riskantné zaútočiť mu priamo na dedinu. Môžete mu však zaútočiť na jeho oázu. Máloktorý hráč má v oáze obranné jednotky a taktiež v nej nie sú žiadne obranné budovy.
Najmenšie riziko podstupujete, ak hráčom útočíte na oázy v noci (keď nie sú online). Pre istotu ich pred zaútočením vyšpehujte – aspoň budete vedieť, koľko surovín môžete nakradnúť, t. j. koľko vojakov poslať.

Lúpenie oáz má ale svoje obmedzenia. Na jeden raz môžete v oáze nakradnúť maximálne 10% surovín z dediny, z ktorej je oáza dobytá. Následne sa v oáze „obnovujú“ suroviny rýchlosťou 1% za minútu. To znamená, že ak „úplne“ vykradnete oázu a 3 minúty na to dorazí ďalší útok, ukoristíte ním len 3% surovín z dediny.

TIP: Aby ste z oázy nakradli čo najviac, pošlite na ňu viac útokov – v intervaloch (aspoň) 10 minút, aby sa v nej stihli obnoviť suroviny. Toto však neradno praktikovať, keď je veľká šanca, že obranca je online – mohol by do oázy poslať podporu a vaše jednotky rozdelené do viacerých útokov by ľahko rozbil. Pamätajte, že okrádanie hráčov cez oázy je len spôsob, ako ich vylúpiť, keď sa „bojíte“ zaútočiť im na dedinu.

Zdroj skúseností

Ďalší užitočný spôsob, akým sa dajú využiť oázy, je získavanie skúseností pre hrdinu. Pomocou simulátora si zistite, koľko vojakov poslať spolu s hrdinom, aby ste minimalizovali straty. (Tu mám na mysli najmä malé počty vojakov ako sprievod. Príklad: V oáze je 5 krýs, 4 pavúky a 2 diviaky, váš hrdina je kôň s útokom 1000. Ak ho na oázu pošlete s doprovodom 5 Equites Imperatoris, nezomrie vám ani jeden. Avšak ak spolu s hrdinom pošlete 20 E. Imperatoris, jedného koňa stratíte – za cenu, že hrdina stratí menej života.)

Schovávanie vojakov

Ak sa bojíte, že vám zaútočia na dedinu, a tak stratíte jednotky, môžete si ich uschovávať napr. vo svojej oáze. Ak budete mať v oáze jednotky trvalo na podpore, nezabudnite k nim poslať aj aspoň 5-10 špehov, aby ste vedeli, keď vás tam niekto bude špehovať. (Nájsť niekde nechránených 200 katapultov je ako pozvánka na jatky ;-))

Zdroj zvierat

V novej verzii (4) Travianu je možné zajať zvieratá v oáze a využiť ich ako podporu na obranu dediny. Viac k tejto téme nájdete v článku o klietkach.

One thought to “Travian, tipy, rady a triky: Oázy”

  • mosquito repellent

    If some one needs expert view on the topic of running a blog afterward
    i suggest him/her to pay a quick visit this web site,
    Keep up the good job.

    Odpovedať

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.