Budem sa sústrediť na počiatočné farmenie, nakoľko v pokročilej hre už lúpenie nezohráva takú dôležitú rolu. Zo začiatku sa však jedná o veľmi dôležitý spôsob obživy. Farmiť rozhodne treba, nech už hráte za akýkoľvek národ. Jednak získate potrebné suroviny popri (na začiatku) slabej produkcii, ale taktiež o ukradnuté suroviny oberiete svojich súperov. A aj keď máte vojakov kvôli obrane, je škoda ich nevyužiť na prínos surovín.

Najistejší spôsob hľadania fariem je špehovanie. Nasledujúce rady o tom, na koho poslať koľko vojakov, sa týkajú časti hry, kým ešte špehov nemáte.

Ako hľadať farmy

Počas prvých dní sa musíte snažiť vyvarovať aj tým najmenším zbytočným stratám. Preto predtým, než na niekoho zaútočíte, preverte si ho v štatistikách – útok, obrana, hrdina. Ak má nejaké body v útoku, určite mal a pravdepodobne aj má vojakov.

Vhodný tip na farmu je neaktívny hráč. Na odhalenie neaktívnych hráčov je prospešné sledovať svoje okolie – všímať si, ako sa ktorý hráč rozrastá a či sa vôbec rozrastá. Pamätať si to je však nepohodlné. Na to existuje veľmi užitočná stránka: travian.ws. Nájdite si tam server, na ktorom hráte, a zadajte, čo vás zaujíma (meno hráča/dediny/aliancie). Ukáže vám to nárast/pokles populácie za každý deň. Hráč, ktorému populácia už nejaký ten deň nerastie, je to, čo hľadáte ;-)

TIP 1: Hráči s populáciou pod 9 určite nemajú kasárne, a teda ani nevyrábajú vojakov. Vzhľadom k úlohám od Bonifáca je však rozumný predpoklad, že hráči s populáciou pod 40 taktiež nemajú kasárne.

TIP 2: Hráč, ktorému práve skončila ochrana, bude len ťažko vyrabovaný. Ak máte v blízkom okolí adepta na farmu, ktorý má ešte ochranu, počkajte si, kým mu skončí. Keď sa tak stane, zaútočte – čím skôr a s čo najviac vojakmi.
TRIK: Ako zistiť, kedy hráčovi skončí ochrana, ak nemá v profile holubicu?
V zhromaždisku dajde Vyslať vojakov na súradnice jeho dediny a ono vám to vypíše, dokedy má ochranu.

TIP 3: Suroviny môžete nakradnúť aj z oáz. Obzvlásť výhodné je to v novej verzii (4) Travianu, kde majú oázy niekoľkonásobne väčšiu kapacitu surovín. Viac k tejto téme: oázy ako zdroj surovín.

Koľko vojakov posielať

Neposielajte vojakov hlava-nehlava. Snažte sa nakradnúť čo najviac. Umenie farmenia spočíva v dobrom odhade, koľko vojakov poslať, aby ich nosnosť čo najmenej presiahla odnesené suroviny. V prípade, že odchádzate naplno, bolo treba poslať viac (treba poslať znovu). A v prípade, že nosnosť vojakov je 300 a vy ste nakradli len 57, mnohí vojaci išli zbytočne.

Je plytvanie poslať 10 vojakov na hráča s populáciou 15, keď ste od neho pred hodinou NEodišli naplno. Časom budete vedieť približne odhadnúť produkciu jednotlivých hráčov. Predpoklad: čím väčšiu populáciu má hráč, tým má aj väčšiu produkciu.

V noci (doobeda počas školy) farmí málokto, preto keď sa prihlásite, farmy budú plnšie ako vo večerných hodinách. Vykradnúť farmu ako prvý bývajú preteky s časom, a preto je výhodné poslať viac jednotiek do blízkych fariem, kým ešte nie sú vyprázdnené.

RADA: Minimalizujte straty a zvážte, či sa vám lúpež oplatí. Ak vám z 10 pálkarov zomrú 2, nakradnete menej, než ste stratili! Ak niekde strácate vojakov „len tak“ (t.j. obranca doma nemá vojakov – straty vznikajú z dôvodu rezidencie/hradieb), vyšpehujte obranné objekty a posielajte toľko vojakov, aby vám žiaden neumrel (potrebný počet zistíte vďaka simulátoru). POZOR však – poslať 200 vojakov, len aby žiaden neumrel, a nakradnúť pár stoviek surovín, je plytvanie. Skvelá finta je posielať viac druhov jednotiek – napr. k 10 legionárov „pribaliť“ 5 imperiánov. Alebo na takýchto hráčov s rezidenciou posielať silnejšie jednotky. Pohrajte sa so simulátorom (NEZABUDNITE uviesť populáciu!) a uvidíte, čo poslať, aby neboli žiadne straty.

Dokedy vyrábať vojakov

Pokým odchádzate z fariem plne naložení, vyrábajte vojakov. Až dospejete do stavu, že len zriedka odídete naplno, je čas prestať s hromadnou výrobou a začať investovať hlavne do vlastnej produkcie.

Vďaka TOP 10 rebríčku môžete sledovať, koľko toho za deň nakradnete. Ak vám vojaci zožerú viac obilia, než nakradnete surovín, začína byť armáda z ekonomického hľadiška na obtiaž. Treba buď prestať s výborou vojakov, ale preriediť armádu – najlepšie spraviť si z niekoho novú farmu.

 

! RADA ! Zo začiatku, kedy vojaci slúžia ako hlavný zdroj obživy, si nenechávajte jednotky doma, keď nie ste online. Na noc ich posielajte preč – na dlhú lúpež, aby sa vám vrátili, až keď budete online.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.