Kam ďalej?

Za najdôležitejšiu časť hry považujem začiatok. Ak ho dobre zvládnete, ďalej je to už hračka. Počas prvých týždňov sa robí najviac chýb, ktorým sa dá ľahko vyvarovať. Preto vám odporúčam začať hneď od začiatku.

Začiatok hry je snáď najdôležitejšia časť – ak sa vám nevydarí, bude sa to s vami tiahnuť ešte veľmi dlhú dobu. Je tu dôležitý každý kúsok suroviny, a preto ich musíte rozvážne využiť. Poviem vám, čo stavať, aby ste sa čo najrýchlejšie rozrástli a patrili medzi najsilnejších hráčov v okolí.
V prípade, že vás nezaujímajú vysvetlenia a radi by ste si prečítali len hlavné myšlienky, prejdite nazhrnutie.

Troška matematiky na začiatok

Čím vyššia úroveň budovy, tým je drahšia. Čo sa týka ceny surovinových polí, každá úroveň stojí 1,67-krát toľko, čo tá predošlá. Narozdiel od ceny však zvýšenie produkcie tak rapídne nerastie. (Produkcia sa postupne zvyšuje o tieto čiastky: 3, 4, 6, 7, 11, 17, 20, 30, 45, 55, …) To znamená, že čím vyššia úroveň, tým nižší pomer zvýšenia produkcie k cene stavby. Inak povedané, čím vyššia úroveň, tým menej sa oplatí.

Problém populácie

Začnem zoširoka. Vráťme sa do dávnych čias, keď nebolo nič ako Bonifác a jeho úlohy – žiadne odmeny. Na začiatku 750 od každej suroviny a to bolo všetko. Mnohí zlí hráči sa vtedy veľmi ľahko odhalili už v priebehu necelej hodiny. V záujme umiestniť sa v rebríčku čo najvyššie postavili budovy, ktoré čo najviac zvýšili populáciu – ambasádu, bane na úroveň 1. (A obilné polia len preto, že produkcia obilia musí byť aspoň o 2 vyššia, ako je populácia.) Vrchol hlúposti! Na absolútnom začiatku je dôležitá jediná vec – produkcia. Ambasáda ju nezvyšuje, čiže je nepotrebná – to je vám asi všetkým jasné. Avšak stavať bane na úroveň 1 bola taktiež chyba – prečo? Toto už mnohým z vás nie je také zrejmé. Zamyslite sa: Železná baňa zvýši produkciu železa o 3, avšak zvýši aj populáciu o 3, čím zníži produkciu obilia. Summa summarum, keď sčítame produkcie všetkých surovín, nepridá to nič. Tým, samozrejme, nechcem povedať, že žiadnu železnú baňu sa neoplatí stavať. Neoplatí sa ju postaviť na úroveň 1 a „nechať tak“. Aby sa to oplatilo, treba ju následne rozšíriť na úroveň 2. Potom na 3. úroveň a až potom sa pustiť do novej bane. A tak hráči, ktorí rozmýšľali, mali zo začiatku niektoré bane už na 3. úrovni, pričom iné ešte na 0.
Prišiel však Bonifác a jeho úlohy spočívajúce v postavení všetkého na úroveň 1. Následné odmeny sú tak vysoké, že zmenili spôsob optimálneho stavania surovinových polí. Možno si kladiete otázku, na čo som to vlastne všetko písal, keď to už neplatí. Chcem, aby ste si uvedomili, že populácia, ktorú budovy pridávajú, je negatívum. Každý obyvateľ vám zníži produkciu o 1. A pretože na začiatku hry je každá odrobinka dôležitá, nesmiete to podceniť.

Pozn: Na speed serveroch si s týmto nelámte hlavu – populácia tam žerie len malý podiel obilia. (Budovy pridávajú rovnako obyvateľov, ale surovín sa produkuje niekoľkonásobne viac.)

Taktiež platí, že čím vyššia populácia, tým slabší vojaci, ale to už je iná kapitola.

„Zlé“ železo

Skoro u všetkých hráčov badať na začiatku prebytok železa. Majú ho v skladoch viac, než dreva či hliny, napriek viac-menej vyrovnanej produkcii. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché – železa toľko netreba. Je to spôsobené cenou budov. Pozrime sa na cenu surovinových polí (úroveň 1):

Budova drevo hlina zelezo obilie
Drevorubec 40 100 50 60
Hlinená baňa 80 40 80 50
Železná baňa 100 80 30 60
Obilné pole 70 90 70 20
Spolu 290 310 230 190

To znamená, že hlina je v tomto smere najdôležitejšia, drevo o trochu menej. Železo oproti nim však výrazne zaostáva. Zo začiatku treba stavať na vyššie úrovne okrem surovinových polí len sklad a sýpku, v ktorých cene sú suroviny zastúpené obdobným pomerom. Preto je optimálne, ak je vaša produkcia prispôsobená tomuto pomeru. K takémuto stavu by sa malo prísť prirodzenou cestou (mám veľa železa -> nejdem stavať železnú baňu). Mnohí hráči však robia tú chybu, že sa nasilu snažia udržať rovnakú produkciu dreva, hliny a železa. To má, samozrejme, za následok spomínaný prebytok železa. Nech vás teda netrápi, že staviate hlinenú baňu na piatu úroveň, zatiaľ čo tie železné máte iba na tretej – je to prirodzené. Stavajte podľa toho, čoho máte najmenej v sklade, a nie podľa toho, čoho najmenej produkujete.
Ďalšie negatíva železných baní:

 • pridávajú viac obyvateľov. (populácia je zlá)
 • sú drahšie: 1. úroveň železnej bane stojí v súčte 270 surovín, pričom u ostatných je to len 250. A tých 20 (rozdiel) sa každou úrovňou zväčšuje 1,67-krát.
 • stavajú sa dlhšie

 

Trh

Čo sa evolúcie týka, najsilnejší sú tí, ktorí sa dokážu prispôsobiť okoliu a vyťažia z neho, čo sa dá. No a v Traviane tomu nie je inak. Skutočnosť, že ostatní hráči majú priveľa železa, sa dá využiť. Ako? Pomocou trhu a jeho zákonu dopytu a ponuky. Ponúka sa to, čoho je veľa, a hľadá sa to, čoho je málo. Jednoduché ako facka. Trh je mesiace zaplavený ponukami železa – hráči sa ho zúfalo chcú zbaviť. Tak zúfalo, že vám kľudne vezmú vašu ponuku 250 hliny za 500 železa.

Okrem toho, že hráči majú zo začiatku veľa železa, sa dá využiť aj skutočnosť, že majú málo obilia. Prvé týždne býva ohromný dopyt po obilí. (Dôvodov je viacero – jednak popkári, ktorí obilné polia nestavajú, pretože nezvyšujú populáciu, jednak hráči, ktorým po týždni vyprší bonus produkcie.) Výhodne predávajte obilie a stavajte obilné polia. Po asi 2-3 týždňoch začne byť obilia prebytok a najžiadanejším sa stane drevo. Preto priebežne sledujte ponuky v trhu a buďte pripravení sa im prispôsobiť svojou produkciou.

RADA: Radšej nedávajte ponuky v pomere 1:2 – prihoďte zopár percent do ponuky. Tých pár surovín vám nijak obzvlášť neuškodí, ALE spraví to vašu ponuku lepšou v porovnaní s tými v pomere 1:2. Čím lepšia ponuka, tým skôr bude prijatá a tým skôr u seba budete mať suroviny i obchodníka.
Pre ďalšie dôležité triky a finty si prečítajte článok o trhu.

ZHRNUTIE – rady na záver

 

 • Nestavajte to, čo vám zatiaľ netreba. Sklad netreba rozšíríť, pokiaľ nehrozí, že by ste prekypeli. Hradby sú na nič, pokiaľ nemáte aspoň desiatky vojakov. Akadémia je na nič, pokiaľ nemáte na výskum.
 • Farmite. Bez lúpenia sa budete rozvíjať len veľmi pomaly. A hlavne na vás budú útočiť, kým sa na vás nerozbijú, alebo kým im to nevrátite. Pre viac info prejdite na farmenie.
 • Sledujte vývoj ponúk v trhu a zarábajte na ňom. Snažte sa výhodne predávať a prispôsobte tomu aj svoju produkciu. Najmä železo sa dá lacno kúpiť.
 • Nestavajte surovinové polia podľa produkcie, ale podľa pomeru surovín v sklade.
 • Nemyslite krátkodobo, ale dlhodobo. Radšej si hodinu-dve počkajte, kým nazbierate dostatok surovín na niečo zmysluplné, než stavať nepotrebné veci.
 • Stavajte budovy vo výhodnejšom poradí. Príklad: Ak dnes plánujete rozšíriť drevorubca a sklad, najprv postavte drevorubca, nech vám už produkuje suroviny počas stavby skladu.
 • Pamätajte, že každý obyvateľ vás oberá o obilie.
 • Použite zlatky na zvýšenie produkcie. Už počas prvého dňa si aktivujte bonus produkcie na všetky suroviny. Treba spraviť všetko pre to, aby ste na začiatku nezaostávali za svojím okolím.
 • Pozor na neaktivitu, keď idete offline na dlhší čas – najmä v noci! Nenechávajte na noc plné sklady, ak nemáte dostatočný úkryt. Pre prípad, že by vás vykradli, pred spaním miňte suroviny (napr. dajte stavať jednotky). Taktiež nezabudnite poslať jednotky preč – na ďalekú lúpež tak, aby sa vám vrátili, až budete online.

 

 

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.