Čo všetko je potrebné pred jazdou vybaviť a na čo si dať počas konania v Bulharsku pozor si teraz povieme.

Cestovné doklady pre cestu do Bulharska

Keďže je Bulharsko členom Európskej únie, majú obyvatelia Slovenskej republiky, rovnako ako ostatní občania Európskej únie, právo pohybovať sa po zemi bez neobmedzení. Do Bulharska je možné vycestovať na platný cestovný pas alebo občiansky preukaz so strojovo čitateľnou zónou. Tieto doklady by mali byť platné minimálne po dobu plánovaného pobytu na území Bulharska. V prípade, že rodič cestuje iba na občiansky preukaz spoločne s dieťaťom mladším ako 15 rokov, je potrebné, aby dieťa malo vlastný cestovný pas. Musí ho vlastniť aj v prípade, že je zapísané v občianskom preukaze rodičov. Zapisovanie detí do cestovných dokladov rodičov bolo k 1. júli 2011 zrušené. Vykonané zápisy detí v cestovných dokladoch rodičov sú platné iba do 26. júna 2012, po tomto dátume už budú môcť deti cestovať len s vlastným cestovným dokladom. Aktuálne informácie sledujte na stránkach Ministerstva zahraničia: www.foreign.gov.sk

Bezvízový styk je povolený do 90 dní len za turistickým účelom. Vstupom Bulharska do EÚ odpadla návštevníkom nutnosť vybavovanie hŕbu formalít. Už napríklad nie je vyžadované preukazovanie sa dostatkom peňažných prostriedkov a odpadla aj registračnú povinnosť v mieste pobytu. Hranice už pre turistov nepredstavujú zdĺhavú prekážku, ktorou boli v minulosti. Kontrolou prechádzate len na vstupe a výstupe zo Srbska.

Doklady k automobilu na cestu do Bulharska

Na cestu do Bulharska vlastným autom sa vydajte iba v prípade, že ste presvedčení o dobrom technickom stave vozidla. Samozrejme musíte vlastniť platný vodičský preukaz, stačí slovenský, medzinárodný nie je vyžadovaný. Nesmie vám chýbať technický preukaz vozidla a doklad o zákonnom poistení zodpovednosti škôd z prevádzky vozidla, tzv zelená karta, ktorá v prípade nehody zaisťuje bezproblémové vyrovnanie. Majte ju vždy po ruke, pretože práve po nej sa pýtajú policajti ako prvý. K zákonnému poistenie vozidla je dobré si zaobstarať ešte havarijné pripoistenie.

V prípade, že do Bulharska cestujete požičaným vozidlom, musíte mať pri sebe písomný súhlas vlastníka s použitím vozidla, tzv plnú moc. Potvrdenie musí byť spísané v anglickom, alebo inom svetovom jazyku a musia byť notársky overené. Jedine tak prípadne preukážete, že ste vozidlo neodcudzili. Táto povinnosť platí aj v prípade, že je auto registrované na vás, ale ako na živnostníka. To znamená, že v kolónke OTP je miesto vášho rodného čísla uvedené vaše IČO.

Poplatky na ceste do Bulharska

Na bulharských hraniciach sú za použitie diaľnic a štátnych ciest vyberajú poplatky vo forme diaľničných známok. Tie je nutné zakúpiť ihneď po prekročení hranice do Bulharska. Ak by ste vošli do úseku cesty alebo diaľnice označené dopravnou značkou s nápisom Vigna, bez toho aby ste mali zaplatené, riskovali by ste vysokú pokutu. Diaľničná známka umožní legálne a rýchly prejazd platených úsekov v tomto štáte. Je možné si ju zakúpiť s rôznou dobou platnosti – ročné, mesačné, týždenné a denné. Keďže je potrebné mať diaľničnú známku nielen na diaľniciach, ale aj na väčšine ciest 1., 2. a 3. triedy, pri prejazde Bulharskom sa bez nej pravdepodobne nezaobídete. Denná diaľničná známka pre vozidlá do 3,5 tony neexistuje, týždenné vyjde na 5 eur, mesačná na 13 a ročný na 34 eur. Na adrese www.vinetka.com môžete nájsť zoznam spoplatnených ciest. V Bulharsku sú spoplatnené aj prejazdy niektorých mostov a tunelov, ako napríklad hraničné Giurgiu – Ruse (od 6 eur), Silistra – Kalarash (od 7 eur), Vidin – Kalafa, Oriahovo – Beket (od 23 eur) alebo Nikopol – Turnu Magurele ( od 12 EUR).

Prechádzať budete niekoľkými európskymi krajinami, ktoré tiež za využitie diaľnic vyberajú poplatky. Na slovenskú vás desaťdňovú známka vyjde na 10 eur, v Maďarsku potom týždenné na 2 975 HUF a mesačné na 4 780 HUF. V Rumunsku sú k dispozícii diaľničné známky „roviněty“ v štyroch rôznych dĺžkach platnosti – týždenný (3 EUR), 30 denný (7 eur), 90 denný (13 EUR) a 12 mesačná (28 eur). Ďalej sa v Rumunsku platí za prejazd mostov cez Dunaj: Giurgiu – Ruse (od 6 eur), Fetesti – Constanta (od 11 eur) a Giurgeni – Vad ovce (od 9 EUR). Je možné, že pri ceste do Bulharska budete prechádzať aj Srbsko, kde sú platené niektoré diaľničné úseky. Platba za prejazd prebieha v mýtnych bránach, kde môžete využiť elektronického systému Electronic toll collection (ETC) s možnosťou predplatenia a následné bezhotovostné platby za prejdenie daného úseku. Poplatok je 5 – 6 eur za 100 km.

Pohonné hmoty

Na trase do Bulharska stretnete viac ako 70 benzínových púmp rôznych spoločností. Najlepšie je ale veriť osvedčeným značkám a čerpať pohonné hmoty u väčších nadnárodných spoločností, ako je Shell, OMV, Aral, LuK a ďalšie. Platba je možná platobnou kartou. Ceny pohonných hmôt v Bulharsku sú pre slovenského motoristu veľmi príjemným prekvapením. Nakúpite tu o 10 až 15% lacnejšie ako v Slovenskej republike. Ak nemusíte, tak počas cesty netankujte v Maďarsku, tam je zase opačná situácia, čo sa týka cien benzínu. Platí to aj v prípade, že vaše vozidlo jazdí na LPG. Tiež sieť staníc na LPG je po ceste dostačujúca, cestu až do Bulharska bez problémov zvládnete.

aquapark-2

Dopravné predpisy v Bulharsku

V Bulharsku je potrebné striktne dodržiavať dopravné predpisy, ktoré sa od tých slovenských príliš nelíši. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km / h, mimo obce 90 km / ha na diaľnici 120 km / h. V prípade, že by ste prekročili povolenú rýchlosť, hrozí vám vysoké pokuty. I keď vidíte, že miestne motoristi na predpisy príliš nedbajú, nenechajte sa nimi k podobné veci zlákať. Polícia býva nekompromisná a na diaľniciach číhajú desiatky policajných hliadok s radary. Technický stav hlavných ciest je pomerne dobrý, vedľajšie cesty už sú na tom trochu horšie a čakajú na opravu, alebo už sú v rekonštrukcii. Na cestách treba dávať dobrý pozor na konské alebo volské povozy či pobehujúce psy. Bulharskí vodiči sú trochu divokejšie, čo je dané ich južanským charakterom, preto si na ne dávajte pozor a nenechajte sa vyprovokovať k žiadnym pretekom či neuváženého predbiehanie. V prípade, že by ste mali dopravnú nehodu, žiadajte si prítomnosť polície a tlmočníka. Nikdy nepodpisujte nič, čomu poriadne nerozumiete!

Tiež povinná výbava motorového vozidla musí zodpovedať zákonom a predpisom. Počas jazdy je nutné mať zapnuté bezpečnostné pásy aj na zadných sedadlách, pre prepravu detí sa musia používať detské sedačky a volanie z mobilného telefónu je povolené len so sadou handsfree. Povinné je osvetlenie v noci a za zníženej viditeľnosti, odporúča sa aj celodenné svietenie. Súčasťou vybavenia každého auta by mal byť výstražný trojuholník, lekárnička, ručný hasiaci prístroj a pneumatiky s minimálnou hĺbkou dezénu 1,6 mm. Odporúča sa voziť so sebou výstražné vesty pre každého člena posádky, tiež silná a spoľahlivá baterka a druhej vlečné lano. Najvyššia povolená hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. Vodiči môžu byť podrobení dychovému testu, a ak je pozitívny, potom aj krvnej skúške na alkohol.

Kadiaľ do Bulharska?

Pre cestu z Českej republiky do Bulharska môžete zvoliť dve trasy. Najskôr prechádzate Slovenskom, potom Maďarskom a následne sa rozhodnete, či pôjdete cez Srbsko alebo cez Rumunsko. Každá trasa má svoje pre a proti. Čo sa týka najazdených kilometrov, sú takmer rovnocenné, zásadný rozdiel je v podiele rýchlostných ciest a diaľnic na trase. V Srbsku pôjdete väčšinou po diaľniciach a rýchlostných cestách, zatiaľ čo v Rumunsku využijete asi len 100 km diaľnice v úseku medzi Pitesti a Bukurešťou. V Srbsku vás ale budú viac stáť diaľničné poplatky a ďalšie nevýhodou tejto krajiny je, že nie je členom EÚ. To pre turistov znamená, že budú musieť prejsť klasickými colnými a pásovými procedúrami. Srbi sú v odbavovanie mnohokrát veľmi laxný a tak sa môže stať, že na hraniciach strávite aj niekoľko hodín a nič s tým nenarobíte (platí najmä pre hraničný prechod Kalotina (SRB / BG). Cesta Rumunskom tak môže byť vzhľadom k hraničnému režime bez časových strát o niečo rýchlejšia, ale cestu môžu komplikovať Transylvánske Alpy, medzi ktorými sa kľukatia úzke cesty kamiony. Väčšina vodičov radšej volí trasu cez Srbsko. Ja doporučujem Rumunsko :)

Cesta do Bulharska cez Srbsko môže vyzerať takto:

Bratislava – hraničný prechod Rajka (SK / H) – Mosonmagyaróvár – smer Györ – Tatabánya – Budapešť – smer Kecskemét – Kiskunfélegyháza – smer Szeged – hraničný prechod Horgos (H / SRB) – Bačka Topola – Novi Sad – Beograd – Jagodina – Aleksinac – Niš – Pirot – hraničný prechod Kalotina (SRB / BG) – prejazd severne okolo Sofie a Plovdivu – Stara Zagora – Nova Zagora – smer Sliven – karbón – Slnečné pobrežie.

Cesta do Bulharska cez Rumunsko môže vyzerať takto:

Bratislava – hraničný prechod Rajka (SK / H) – Mosonmagyaróvár – smer Györ – Tatabánya – Budapešť – smer Kecskemét – Kiskunfélegyháza – smer Szeged – hraničný prechod Nadlak (H / RO) – smer Arad – Deva – Sibiu – Ramnicu Valcea – Pitesti – Bukurešť – Giurgiu – hraničný prechod Ruse (RO / BG) – Razgrad – Šumen – Varna – Obzor – Slnečné pobrežie.

Bezpečnosť v Bulharsku

Bezpečnostná situácia je v oboch prechádzaných štátoch dnes už dobrá. V Srbsku idete takmer neustále po diaľnici a s miestnymi obyvateľmi tak takmer neprídete do kontaktu. V Rumunsku Bukurešti nám nič neponúkali. Na Balkáne je potrebné si strážiť majetok, ktorý je najviac ohrozený krádeží. Zo všetkých krajín EÚ sú práve Bulharsko a Rumunsko najmenej bezpečnými krajinami, napriek tomu nie je treba sa nejako prehnane obávať. Ak budete dodržiavať základné rady, ako nejazdiť v noci po vedľajších cestách, nezastavovať stopárom alebo neprespí v aute na benzinkách či odľahlých parkoviskách, nebudete mať problém. Pamätajte tiež na to, že vaše auto nie je výkladná skriňa a nenechávajte v ňom radšej nič, čo by mohlo upútať pozornosť. Auto vždy zamykajte, rovnako tak ako jeho kufor.

Maďarsko* (automobily do 3,5 t):
2 975 HUF (asi 10,1 eur) na 10 dní
4 780 HUF (asi 16,2 eur) na 1 mesiac
42 980 HUF (asi 146 eur) na 1 rok

10-dňová známka je platná k dátumu začatia, ktorý určil kupujúci a 9 po sebe idúcich dní (dovedna po dobu 10 po sebe idúcich dní až do 24. hodiny 10. dňa).

RUMUNSKO:
Vzhľadom na malú sieť diaľnic v Rumunsku sa poplatok platí za jazdu na väčšine hlavných trás.
Zaujímavosťou je platnosť ročného poplatku, ktorý nie je stanovená začiatkom a koncom kalendárneho roka, ale dátumom kúpy. Od tohto dátumu platí 12 mesiacov.
Pripravte sa však na to, že mosty ponad Dunaj sú spoplatnené mýtom nad rámec diaľničnej známky.
Druhy poplatkov

Týždňový: 3 eur (zatiaľ v štádiu príprav)
30-dňový: 7 eur
90-dňový: 13 eur
Ročný: 28 eur

Poplatok je možné zaplatiť na začiatku spoplatnených úsekov za hranicami, ale aj vopred cez internet.
Ďalšie informácie: www.Roviniete.ro

Bulharsko
kuk na link:
http://www.mototuristika.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=112

Most vozy do 3,5t vozy do 7,5t vozy do 12t
Giurgiu – Ruse € 6,00 € 12,00 –

Dajte nám vedieť, aká bola cesta, a ktorou cestou ste išli.

7 thoughts to “Autom do Bulharska v roku 2013

 • admin

  Super, tak dajte vediet, ako bolo na ceste cey Srbsko.

  Odpovedať
 • Adriana

  Ďakujem za informácie, po 8 rokoch znova cestujeme do Bulharska cez Rumunsko (šli sme aj cez Srbsko), takže budem vedieť porovnať situáciu vtedy a dnes. Držte nám palce, ale verím, že všetko bude o.k.

  Odpovedať
 • lolhunt

  Pripájam sa k názoru saida v plnom rozsahu, cestovanie cez Rumunsko je absolútne bezproblémové, majú naozaj lepšie cesty ako my, cestujem tadiaľ 8 rokov po sebe. Raz mi v Bulharsku ukradli doklady a tak som musel ísť do Sofie a odtiaľ som skúsil Srbsko – a už nikdy viac ! Otras. Mal som pocit, že celé Turecko sa sťahuje do Nemecka – a o arogantných colníkoch SRB/H ani nehovorím. Zlatí Rumuni :-)

  Odpovedať
 • maros

  mám len jednú otázku. pri ceste do Bulharska vez SRBSKO, stači mať občianský preukaz, ale treba cestovný pas? . ďakujem.

  Odpovedať
 • Rusu

  Neviem, či autor tohto článku niekedy cestoval do Bulharska cez Rumunsko, ale myslím si, že by si to mal vyskúšať pred tým než napíše takú blbosť ako napísal. Stav vozoviek v Rumunsku je v oveľa lepšom stave než na Slovensku. Obchvaty miest, diaľnice sa budujú veľmi rýchlo. Stav vozoviek v Bulharsku je horší než u nás, je potrebné dávať pozor na jamy a nerovnosť vozovky. Čo sa týka bezpečnosti v krajine, dovolím si tvrdiť, že korupcia v Rumunsku je nižšia ako v Bulharsku. Počas cesty človek nemusí byť v strese a báť sa niekde zastaviť. Rumuni Vám poradia, navigujú, snažia sa byť priateľský. Policajti ovládajú minimálne 2 cudzie jazyky a je možné s nimi diskutovať. Počas cesty by ste museli naraziť na cigánov na benzinke, ale to môžte aj u nás. Život v Rumunsku sa dosť zmenil.Samostný rumuni sa hambia za cigánov. Takže po 10 ročnej skúsenosti z cestovania do BG cez Rumunsko, žiadne obavy. Cestovanie cez RO je pre východ a stred slovenska výhodnejší. Po ceste človek môže navštíviť rôzne pamiatky, kúpaliská…..a nemusí sa obávať ani reštaurácií. A nakoniec, nie všetko v Rumunsku je také zlé ako tvrdí autor. Skúste si pozrieť stánky ubytovania v Rumunsku. Myslím si, že sú o 80% lepšie ako ubytovanie v BG a taktiež by som povedala, že aj ľudia na slovensku by sa čudovali porovnaniu kvalite poskytovaných služieb a cene.

  Odpovedať
 • palo

  dovolim si par poznamok. cesta cez rumunsko je bez problemov a otravnych ludi co sa tyka kvality ciest su urcite lepsie ako unas a na rozdiel od srbska nikde na hraniciach sa necaka. cesta cez rumunsko je aj kus krasnej prirody.

  Odpovedať
 • Pingback: scam website hosting

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.